Skip to main content
School Ski trip to Mayrhofen departs
Events Archive - Holme Grange School Events Archive - Holme Grange School

Loading Events

Events for Feb 2019

Events Search and Views Navigation

Event Views Navigation

Calendar of Events

Calendar of Events
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
28

History Week

History Assembly (Pre-Prep, Prep & EG) 8.40am

Year 6 & 8 Scholarship Assessment Afternoon pm

U14-16 Table Tennis v Luckley House (Home) 4.15pm

29

Junior Historical Mastermind (Y3-6) – Caudwell Hall 8.45am

U14-16 ISFA Football (Away at Nottingham University)

U13 Girls’ Football v The Abbey (Home)

U14 Netball v Bohunt (Away) 3.30pm

30

Senior Historical Mastermind (Y7-11) – Caudwell Hall 8.45am

U12/13A Rugby v St. George’s (Away)

U12/13B Rugby v St. George’s (Home)

U11A,B&C Rugby v St. George’s (Home)

U10A,B&C Rugby v St. George’s (Away)

U12/13D Rugby v Reddam House (Away)

U12/13C&D Rugby v Reddam House (Home)

U11 Wellington College Netball Tournament 1.15 – 4.30pm

U13A&B & U12A&B Netball v Bohunt (Away)

U11A,B&C Netball Training (Home)

U10A,B&C Netball v Eagle House (Away)

Parents’ Evening with Subject teachers (Year 5) Caudwell Hall 5.00 – 7.30pm

Limited After School Activities for Prep School

31

‘Lest we Forget’ Drama Performances in Caudwell Hall:- Years 3 – 6 9.05am / Rec – Year 2 11.15am

U15A&B Netball v Licensed Victuallers’ (Away) 3.30pm

Parents’ Evening with Subject teachers (Year 5) Caudwell Hall 4.45 – 7.30pm

Limited After School Activities for Prep School

1

History Assembly 8.40am

Living History Workshops & Historical Character Day All Day

Spanish GCSE Student Conference, London

U8A,B&C Rugby v St. George’s (Away)

U9A,B&C Rugby v St. George’s (Home)

ISA Cross Country at Sherfield School (selected Pupils)

U8&9 Netball Training

2
3
4

TD/IPV 7 ACWY Vaccinations (Year 9)

Quiz Club General Knowledge Area Heat at St. Neot’s (Years 3-6) 10 – 11.00am

U15-16 Basketball v Luckley House (Away) 4.30pm

U11 ISA Netball at The Magnet All day

5

U15 Netball v Reddam House (Home) 3.30pm

U14A&B Netball v HawleyHurst & Luckley House (Home) 3.30pm

U15/16 Football v St. Joseph’s (Away at Reading University)

6

Year 10 & 11 Visit to Bletchley Park (GCSE History and Computer Sciences)

U12/13A Rugby v St. Andrew’s & Woodcote (Away at St. Andrew’s)

U12/13C Touch Rugby v St. Andrew’s & Dolphin (Away at St. Andrew’s)

U12/U13B Rugby v St. Andrew’s & Woodcote (Away at Woodcote)

U12/13D Rugby v Bishopsgate (Home)

U11A&C Rugby v St. Andrew’s & Woodcote (Home)

U11B Rugby v St. Andrew’s (Home)

U10B&C Rugby v St. Andrew’s & Woodcote (Away at Woodcote)

U10A Rugby v St. Andrew’s (Home)

U13/12A&B, U10C &U11C Netball Training

U13/12C&D Netball v Eagle House (Home)

U10A&B Netball v Highfield (Away at Kidwells Park)

Parents’ Evening with Subject Teachers (Year 9) 4.45 – 8.30pm

7

Little Grange Parent drop-in session ‘Stay & Play’ 8.15 – 9.00am

U11&U13 Boys’ ISA Hockey (Away at The Olympic Park)

U16 Basketball v Licensed Victuallers’ (Home)

8

Year 3 Assembly 8.40am

U8 & U9 House Rugby

U8A&B High 5 Tournament (Away at Eagle House) 1.30pm

U8C Netball v St. Neot’s (Home)

U9A&B Netball v Eagle House & St. Neot’s (Home)

U13 IAPS Boys’ Hockey at Cheltenham College

PAA Quiz Night 7.30pm

9
10
11

Careers Week

U14 Football v St. Joseph’s (Home)

12

‘Teachers as Researchers’ – Breakfast meeting 7.30am

Dance Show Rehearsals 2.00 – 4.00pm

U16 Basketball v Willink (Away)

Spring Music Concert (Soloists and Ensembles) 4.30pm

(Years 3 – 6) in Caudwell Hall – Parents welcome

Spring Music Concert (Soloists and Ensembles) 6.00pm

(Years 7 -11) in Caudwell Hall – Parents welcome

13

Assembly with Fr. Richard, St. Paul’s 8.40am

U12/13A Rugby v Thorngrove (Home)

U12/13B Rugby v Thorngrove (Away)

U10A&B Rugby v Thorngrove (Home)

U11A&B Rugby v Thorngrove (Away)

U13A & U13/12B Netball v St. Neot’s (Away)

U10A&B Netball v St. Neot’s (Away)

U13/12C&D Netball Training

U11A&B Netball v St. Neot’s (Home)

GCSE Options Day

GCSE Options Evening 6.30 – 8.00pm

14

Year 1 Assembly 8.40am

U14 Handball v Luckley House (Home)

15

Year 4 Assembly 8.40am

Pre-Prep Performance Poetry in Caudwell Hall (Pupils only) 9.30am

U9A,B&C Rugby v Crosfields (Away) 2.00pm

U8A,B&C Rugby v Crosfields (Home)

U10 & U11 House Rugby

U9A&B Girls’ High Five Festival at Eagle House 1.30pm

U8A,B&C Netball v Eagle House (Home)

HALF TERM BEGINS

Reception .30pm or 6pm

Year 1: 3.45pm or 6pm

Year 2: 4pm or 6pm

Little Grange, Prep & Eaton Grange: 4.15pm or 6pm

16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

HALF TERM ENDS

Little Grange: 8.15am

Prep & Eaton Grange: 8.30am

Pre-Prep: 8.30am

GCSE options deadline

U11 & U13 Basketball v Crosfields (Away)

26

Governors’ Education Committee 8.30am

Governors’ Marketing Committee 10.00am

U10&11 Boys’ & Girls’ Berkshire Schools All Day

In2Hockey Championships at Reading Hockey Club

27

U12/13A&B Rugby v Daneshill (Home)

U12/13C&D Rugby v Daneshill C (Away)

U11A,B&C Rugby v Daneshill (Away)

U10A,B&C Rugby v Daneshill (Home)

1st & 2nd V11 Netball v Oratory Prep & St. George’s (Home) 3.10pm

3rd & 4th V11 Netball v Oratory Prep (Away) 3.10pm

U11A&B Netball v Oratory Prep & St. George’s (Home) 2.30pm

U11C Netball v Oratory Prep (Home) 2.30pm

U10A Netball v Oratory Prep & St. George’s 2.30pm

U10B&C Netball v Oratory Prep (Home) 2.30pm

28

Governors’ Buildings & Grounds Committee 8.00am

Governors’ FAC meeting 9.30am

U14 Football v Licensed Victuallers’ (Home) 3.15pm

U13 Girls’ In2Hockey (Away at St. Mary’s ) 11.00am

1

Reception Visit by the Police 9.00am

Year 5 Visit by Wokingham Fire Brigade 10.30am

U9A,B&C Rugby v St. Piran’s (Away)

U8A,B&C Rugby v St. Piran’s (Home)

U8A&B Netball v St. George’s (Home)

U9A&B Netball v St. George’s (Away)

U13 Boys’ In2Hockey (Away at Licensed Victuallers’) 1.30pm

2

U10 Rugby Tournament (Away at St. George’s, Windsor)

3
+ Export Events