Skip to main content
Events Archive - Holme Grange School Events Archive - Holme Grange School

Loading Events

Events for Jan 2019

Events Search and Views Navigation

Event Views Navigation

Calendar of Events

Calendar of Events
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
31
1
2
3
4
5
6
7
8

Staff In-Service Training

9

TERM BEGINS

Little Grange: 8.15am

Prep & Eaton Grange: 8.30am

Pre-Prep: 8.30am

Year 11 GCSE Mock Exams commence

Year 10 Exams commence

U13A & U10 B&C Rugby v St. Neot’s (Home)

U12 & U11 A&B Rugby v St. Neot’s (Away)

U10A Rugby v Waverley (Home)

Years 5 – 8 Netball Training

10

Bushcraft Meeting for Y3 & 4 Parents (Caudwell Hall) 4.30pm

U14 Badminton v Bohunt (Away)

U16 Basketball v Licensed Victuallers’ (Away)

11

Year 2 Great Fire of London Workshop

U8A,B&C Rugby v St. Neot’s (Away)

U9A,B&C Rugby v St. Neot’s (Home)

Year 3 & 4 Netball Training

PAA Fireworks & Bonfire Night 6.30pm

12
13
14

Living History Workshops for Years 3 & 4 Caudwell Hall 9.00 – 4.00pm

U14/15 Football v Licensed Victuallers’ (Home) 4.15pm

15

Year 4 Visit to Winchester Science Museum 9.00 – 4.15pm

Peer Mentors’ Meeting 1.00pm

Pre-Prep Workshops & Book Signing with Author Simon Murray am

U14 Hockey League v Charters (Away) 4.30pm

U15 Hockey League v Charters (Away) 5.00pm

16

Reception Visit to Pizza Express 9.30am

U12/13A&B Rugby v Bishopsgate (Away)

U12/13C&D Rugby v Bishopsgate C’s (Home)

U11B&C Rugby v Bishopsgate (Home)

U10B&C Rugby v Bishopsgate (Away)

U10A Rugby v Reddam House (Away)

U11A Rugby v Reddam House & Bishopsgate (Home)

U13A, U13/12B,C&D Netball v Crosfields (Home)

U11A,B&C, U10A&B & U11/10 Netball v Crosfields (Away)

17

U14 Basketball v Luckley House (Away)

Emotional Wellbeing – talk by Dick Moore (Staff)

Emotional Wellbeing – talk by Dick Moore (Parents) 7.00pm

18

Assembly with Fr. David, Corpus Christi 8.40am

Open Morning 9.30 – 12 noon

Year 10 (GCSE English) Coursework Workshop – 9.30 – 1.00pm

‘An Inspector Calls’ at the Black Eyed Theatre, Bracknell

Year 11 Visit to Tate Britain (Y11 GCSE students) All day

U8A,B&C Rugby v Papplewick & St. Andrew’s (Home)

U9A,B&C Rugby v Papplewick & St. Andrew’s (Away at Papplewick)

U8A,B&C Netball v Oratory Prep & St. Piran’s (Away at OPS)

U9A,B&C Netball v Oratory Prep (Home)

Indoor Hockey at Wellington College After School

19
20
21

Year 6 & 8 Interview & Assessment Day (For Sept. 2019 Admission) 9.00 – 5.00pm

Year 9 Exam Week commences

U14 Basketball v Holyport (Home) 3.45pm

22

U14 Netball v Reddam House (Away) 3.30pm

U15A&B Netball v Claire’s Court (Home) 3.15pm

Year 7 & 8 Gymnastics v St. Mary’s (Away) 4.30pm

U11 & U13 Basketball v St. Neot’s (Away)

23

Hearing Screening (LG to Year 2) am

U10A&B Rugby v St. Edward’s U10A (Away @ Sulhamstead)

U11A Rugby v St. Edward’s (Home)

U11B&C Rugby v St. Edward’s U11B (Home)

U12/13A Rugby v Crosfields (Away)

U12/13B Rugby v Crosfields (Home)

U12/13C Touch Rugby v Crosfields (Home)

U12/13D Rugby v Reddam House (Away)

U13A&B & U12A&B Netball v Bishopsgate (Away)

U11A,B&C & U10B&C Netball v Bishopsgate (Home)

U10A Yateley Manor U10 Netball Tournament (Away)

24

Reception Assembly 8.40am

Reception Parents’ Drop-in Session (after assembly)

Year 1 Visit to Milestones 9.00 – 3.00pm

U14-16 Football v Luckley House (Away)

25

Year 5 Assembly 8.40am

Little Grange & Reception Curriculum morning am

U9A&B Rugby v St. Edward’s (Home)

U8A,B&C Rugby v St. Edward’s (Away)

U9C Rugby v Waverley (Home)

ISFA Table Tennis (Away at Sherfield)

U8A,B&C Netball v Crosfields (Home)

U9A&B Netball v Crosfields (Away)

U14 Indoor Hockey v Borlase (Wellington College) After school

26
27
28

History Week

History Assembly (Pre-Prep, Prep & EG) 8.40am

Year 6 & 8 Scholarship Assessment Afternoon pm

U14-16 Table Tennis v Luckley House (Home) 4.15pm

29

Junior Historical Mastermind (Y3-6) – Caudwell Hall 8.45am

U14-16 ISFA Football (Away at Nottingham University)

U13 Girls’ Football v The Abbey (Home)

U14 Netball v Bohunt (Away) 3.30pm

30

Senior Historical Mastermind (Y7-11) – Caudwell Hall 8.45am

U12/13A Rugby v St. George’s (Away)

U12/13B Rugby v St. George’s (Home)

U11A,B&C Rugby v St. George’s (Home)

U10A,B&C Rugby v St. George’s (Away)

U12/13D Rugby v Reddam House (Away)

U12/13C&D Rugby v Reddam House (Home)

U11 Wellington College Netball Tournament 1.15 – 4.30pm

U13A&B & U12A&B Netball v Bohunt (Away)

U11A,B&C Netball Training (Home)

U10A,B&C Netball v Eagle House (Away)

Parents’ Evening with Subject teachers (Year 5) Caudwell Hall 5.00 – 7.30pm

Limited After School Activities for Prep School

31

‘Lest we Forget’ Drama Performances in Caudwell Hall:- Years 3 – 6 9.05am / Rec – Year 2 11.15am

U15A&B Netball v Licensed Victuallers’ (Away) 3.30pm

Parents’ Evening with Subject teachers (Year 5) Caudwell Hall 4.45 – 7.30pm

Limited After School Activities for Prep School

1

History Assembly 8.40am

Living History Workshops & Historical Character Day All Day

Spanish GCSE Student Conference, London

U8A,B&C Rugby v St. George’s (Away)

U9A,B&C Rugby v St. George’s (Home)

ISA Cross Country at Sherfield School (selected Pupils)

U8&9 Netball Training

2
3
+ Export Events